Araba Termostat Arızası Sebepleri

Araba termostat arızası sebepleri içinde en çok karşılaşılan durum termostatın kullanım ömrünü tamamlamasıdır. Yoğun ve uzun süreli kullanıma bağlı olarak araç termostatı arızalanabilir ve çoğu zaman değişimle ancak çözüm bulunur. Eğer termostat arızalı olduğu halde araç ısrarla kullanılacak olursa motorun daha fazla hasar alması söz konusu olur.

Araba Termostat Arızası Sebepleri

Termostat Arızası Belirtileri

Termostat arızası belirtileri aracın motorunun korunması adına önem arz eder. Eğer arızalı termostat ile araç kullanılacak olursa motor contalarının zarar görmesi kaçınılmaz olur. Aşırı derecede sıcaklık ortaya çıkacağı için aracın tamir maliyetinde önemli artışları görmek mümkün olur. Aracınızla yola çıktığınız anda:

  • Arıza durumunda gösterge aşağı iner ve motorun normalden fazla soğuduğunu gösterir.
  • 15- 20 km yol almanıza rağmen aracınız çalışma ısısına ulaşamaz.
  • Araç çalıştığı halde geç ısınır.
  • Araç beklenmedik yerde hararet yapar.
  • Araç kaloriferinden soğuk hava gelir.
  • Hararet göstergesi veya hararet ışığı yanar.
  • Araç hızlandığında ısı düşer yoğun trafikte beklenmeyen ısınma söz konusu olur.
Burada gördüğünüz belirtilerin tamamı aracınızda termostat arızası olduğuna işaret eder. Motor suyu sıcaklığının sabit kalması araçların düzenli şekilde yol almasına neden olur. Arıza söz konusu olduğunda ise aracın hararet başta olmak üzere pek çok sorun yaşadığı bilinir. Motor suyunun devirdaim yapmasına yarayan termostat arızası ortaya çıkarsa, aracı tehdit eden önemli bir problemden söz etmek mümkün olur.

Termostat Arızası Belirtileri

Araba Termostat Arızasında Ne Yapmak Gerekir?

Araba termostat arızası çok hızlı çözüm bulunması gereken önemli bir sorundur. Motorda mekanik parçaların yanı sıra, conta, hortum ve benzer malzemeler de kullanılmıştır. Aşırı sıcaklığın yol açtığı durumlar, başta contalar olmak üzere pek çok parçanın zarar görmesine neden olur. Tamamen çalışmaz durumda olan termostatların değişimi için servisimiz devreye girer. Üretici firma garantisi ve servisimizin değişim garantisi ile termostat sorunlarınız hemen çözüme kavuşur. Uzman kadro ve modern istasyonlarla her zaman hizmetinizde olmaya devam ediyoruz.

Araba Termostat Arızasında Ne Yapmak Gerekir?
Hemen Ara Yol Tarifi
X